Metraštis

Šeduvos kraštotyros muziejuje lankytojai sužinojo Šeduvos miesto kodą

2023 12 02   

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Šeduvos kraštotyros muziejuje lankytojams pristatyta atnaujinta paroda „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“ bei edukacinis žaidimas-pabėgimo kambarys „Šeduvos miesto kodas“. Šis renginys užbaigė šių metų susitikimų ciklą Šeduvos muziejuje.

Ekskursiją atnaujintoje parodoje vedė Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio direktorės pavaduotoja Augustė Labenskytė, išsamiai ir patraukliai papasakojusi turtingą Šeduvos istoriją. Lankytojai išvydo iki šiol neeksponuotų Šeduvos architektūros objektų nuotraukų, gyventojų portretų, galėjo patyrinėti edukacinį Šeduvos miesto planą su ryškiausiais miesto akcentais, paskaityti ištraukas iš tarpukario spaudos.

Pirmoji paroda „Šeduvos miestas ir miestiečiai“ buvo atidaryta 2021 metais, kasmet ekspozicija papildoma naujais eksponatais, išsamiai pasakojančiais apie miestą ir regioną formavusius istorinius įvykius, žmones, miesto urbanistinę ir architektūrinę raidą, paveldo objektus, regiono savitumą, kasdienybės istoriją, miesto multikultūriškumą. Šeduvos kraštotyros muziejuje sukurtos ir interaktyvios patalpos, atspindinčios vietos istoriją – vaistinės, viešosios bibliotekos, kino salės veiklas, Šeduvos fotografo Stasio Tautkevičiaus studiją.

Lankytojus itin suintrigavo naujovė – edukacinis žaidimas-pabėgimo kambarys „Šeduvos miesto kodas“. Kaip sužinoti Šeduvos miesto kodą? Atlikdami įvairias logines užduotis, įmindami mįsles ir išspręsdami galvosūkius, lankytojai turėjo „atsekti“ tam tikrus kodus ir taip ištrūkti iš užrakinto rūsio.

Pabėgimo kambario tema – Šeduvos miestas ir istorija, o kartu – ir vaistinės istorija, nes Šeduvos kraštotyros muziejus įsikūręs XIX amžiuje statytame buvusios vaistinės pastate. Pabėgimo kambarys pasakoja ir apie kitas ankstesnes patalpų paskirtis – biblioteką, kino salę – bei taip leidžia lankytojams dar geriau pažinti Šeduvos praeitį.

Žiemą šis žaidimas nevyks, bet, atšilus orams, Šeduvos kraštotyros muziejuje bus galima įdomiai praleisti laiką su klase, šeima ar draugais.

Šeduvos kraštotyros muziejus vis aktyviau įsilieja į krašto kultūrinį gyvenimą, čia vyksta paskaitos, susitikimai, edukacijos, ekskursijos.

Šį rudenį lankytojams buvo pristatytas edukacinis ciklas „Senieji miestų amatai“. Ciklą rugsėjo 23 dieną pradėjo stiklo juvelyrė Daiva Jusiūtė-Tarailienė, paskaitoje ir dirbtuvėlėse supažindinusi su stiklo juvelyrika. Antrajame susitikime fotografas Gintas Kavoliūnas pristatė fotografijos techniką ir vedė praktines dirbtuves „Senieji atvirukai“. Trečiajame susitikime paskaitą apie odininkystę skaitė ir dirbtuves vedė archeologinės avalynės rekonstruktorius dr. Arūnas Puškorius. Ketvirtasis renginys „Vargondirbystė“ vyko Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje. Vargonų istorikas, vargonininkas, vargonų restauratorius technologas doc. dr. Girėnas Povilionis skaitė edukacinę paskaitą apie vargondirbystę, o Šeduvos bažnyčios vargonais grojo Nacionalinės vargonininkų asociacijos pirmininkas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Fortepijono ir vargonų katedros docentas dr. Balys Vaitkus.

Projektą „Šeduvos miestas ir miestiečiai: paveldas ir tapatumas“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.