Metraštis

Kleboniškių muziejuje atgijo senieji amatai ir kasdieniai darbai

2024 07 27   

2024 m. liepos 20 dieną, nuo ryto iki vakaro, Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje lankytojų laukė amatininkai, edukatoriai, tradicinio paveldo puoselėtojai – vyko tradicinė Senųjų amatų ir edukacijų diena.

Senojo kaimo kiemai, gryčios, pavėsiai prisipildė darbingo klegesio – amatus demonstravo, patirtį bei kūrybinį džiaugsmą dovanojo dešimt amatininkų, edukatorių. Užsiėmimų netrūko nei vaikams, nei suaugusiems – Senųjų amatų ir edukacijų diena subūrė įvairiausio amžiaus dalyvius, šeimas, senelius, tėvus, anūkus. Patys mažiausieji žaidė senuosius žaidimus, didesni mokėsi įvairiausių amatų, o vyriausieji atgaivino prisiminimus. 

Ir kokios veiklos tik nebuvo! Dumples pūtė, geležį ir varį kalė kalvis ir varkalys, jiems noriai talkino renginio dalyviai. Puodžius padėjo nusižiesti molio puodelius ar vazeles – vėliau jas išdegs, o sugrįžę į Kleboniškių kaimo buities muziejų lankytojai ras jau išbaigtus savo kūrinius.

Pynėja demonstravo, kaip paprasta vytelė gali tapti ir buities puošmena, ir naudingu daiktu: pynė suvenyrus, rodė, kaip viena šalia kitos suguldamos vytelės tampa dailia pintine. Skiedros skriejo darbuojantis medžio dirbtuvėse – ir kaip nepasiklysti tarp medžio drožėjo įrankių gausybės!

Saulėje žybsėjo stiklo lazdelės: stiklo juvelyrės dirbtuvėlėse, palaižytos kaitrios liepsnos, jos virto stiklo karoliukais. Bitininkės dirbtuvėse senoviniais būdais buvo liejamos kvapnios žvakės – niekur neskubant, mėgaujantis procesu.

Smagaus darbo netrūko ir gryčiose. Siuvėja, prisėdusi prie siuvimo mašinos, įgudusia ranka rodė, kaip dailiai susiūti audinius. Spalvingi siūlai naudoti ir kitiems užsiėmimams – išmoningai surišti į mielas lėlytes, o virvelės suvytos į juostas. 

Senajame kaime atgijo ne tik amatai, bet ir kasdieniai darbai, savo paskirtį prisiminė šimtamečiai įrankiai ir įnagiai. Kiemuose buvo verpiama, apdirbami linai – virė kasdienis kaimo gyvenimas.

Ši Senųjų amatų ir edukacijų diena buvo išskirtinė – ją papildė farmacijos istoriko doc. dr. Tauro Antano Meko paskaita „Vaistingieji augalai Lietuvos sodybose“. Gaiviame senojo sodo pavėsyje, supami vasaros žydėjimo, klausytojai sužinojo daug įdomių dalykų apie vaistinguosius augalus, jų savybes, naudojimą.

Senųjų amatų ir edukacijų dienos šią vasarą tęsis dar du kartus: rugpjūčio 10 ir 24 dienomis.

Renginys „Senųjų amatų ir edukacijų diena Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ yra projekto „Kasdieniniai ir šventiniai darbai bei amatai Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.