Kleboniškių klojimo scenoje papasakotas Lauryno Ivinskio gyvenimas

2024 07 31

2024 m. liepos 27 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje Mažeikių Juozo Vaičkaus Skrajojamasis teatras pasakojo Lauryno Ivinskio gyvenimą – vaidino spektaklį „Ivinskio obelys“. Spektaklis pratęsė populiarų muziejaus ciklą „Šeštadienių popietės klojimo teatre“.

Ne vieno apdovanojimo mėgėjų teatrų festivaliuose sulaukusio spektaklio „Ivinskio obelys“ režisierius – Martynas Januška, pjesės autorius – kuršėniškis istorikas Jonas Kiriliauskas.

Kleboniškių kaimo klojime atgijo XIX amžiaus aplinka ir nuotaikos. Komiškoje dramoje aktoriai pasakojo apie daraktorių, Žemaitijos šviesuolį, pirmojo kalendoriaus autorių, altruistą ir švietėją Lauryną Ivinskį, jo darbus, gyvenimą, likimą.

Po spektaklio „Ivinskio obelys“ žiūrovai nesiskirstė – jų laukė nuotaikinga aukštaitiškų dainų ir šokių pamoka, kurią vedė folkloro ansamblis „Rags“ (vadovė Daiva Adamkavičienė). Ragautuvėms, dar vienai klojimo teatro tradicijai, muziejininkai pagal XX a. I pusės receptą iškepė gardžių „Arbatos pyragaičių“. Prie pyragaičių vaišino ir Kleboniškių kaimo žolelių arbata.

Kleboniškių kaimas skendi vasaros žieduose, tad lankytojai ne tik šoko, dainavo, skanavo, bet ir pozavo žydinčiuose gėlynuose. Vasarai persiritus į antrą pusę, žydi ne tik darželiai – įvairiaspalvius žiedus jau suskubo skleisti gausi jurginų kolekcija.

Renginių ciklas „Šeštadienių popietės klojimo teatre“ šiemet – jubiliejinis, 25-asis. Iš viso šį sezoną bus parodyti šeši spektakliai, artimiausias – rugpjūčio 31 dieną. Kleboniškių klojime žiūrovai išvys Alksniupių mėgėjų teatro „Pilnatis“ spektaklį „Ach, tos moterys“ (režisierė Laima Didžbalienė).

Rugsėjo 7 dieną Rietavo kultūros centro teatras „Ruoda“ vaidins komediją „Trys mylimos“ (režisierius Vincas Andriuška). Teatro sezoną rugsėjo 14 dieną užbaigs Kauno miesto kamerinio teatro spektakliu „4 Mortos“ (režisierius Darius Rabašauskas).

Renginių ciklą „Šeštadienių popietės klojimo teatre“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.