Metraštis

Atgijusiame Kleboniškių kaime darbavosi ir amatininkai, ir lankytojai

2024 06 22   

2024 m. birželio 16 dieną Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje prasidėjo tradicinis edukacinių renginių ciklas „Senųjų amatų ir edukacijų diena Kleboniškių kaimo buities muziejuje“.

Senasis kaimas atgijo: vasariškuose kiemuose, maloniuose pavėsiuose, jaukiose gryčiose virė darbas: amato ypatumais, subtilybėmis, patirtimi ir visokiausiomis istorijomis dalijosi dešimt amatininkų ir edukatorių. Ir patys smagiai darbavosi, ir kitus noriai mokė. Veiklų netrūko visose kaimo erdvėse – juk sakoma, kad darbymečiu ir akmuo kruta.

Dirbtuves atgijusiame kaime įkūrė net du mokslininkai. Kur darbuojasi dr. Gvidas Slach, sufleravo dūmai – archeologas vienai dienai tapo varkaliu, demonstravo varkalystės amatą, rodė iš vario nukaltus dirbinius.

Dr. Arūnas Puškorius smalsuolių laukė batsiuvio, odininko dirbtuvėse, čia pristatė ir archeologinių radinių rekonstrukcijas – seniausius laikus menančią avalynę.

Ne mažiau įdomu buvo išbandyti ir kitus amatus, kurių mokė patyrę paveldo puoselėtojai. Pynimo iš vytelių dirbtuvėse buvo galima nusipinti pintinėlę ar suvenyrą, pas puodžių – nusižiesti puodą, medžio meistrai demonstravo, kaip prakalbinti pliauską.

Gryčioje smagiai darbavosi patyrusios audėjos pabudintos staklės – audinys per dieną vis ilgėjo. Kūrybiškumas pynėsi į juostas ir virveles, o skiautės virto mielomis lėlėmis.

Kaime atgimė ir kasdieniai darbai. Vyresni lankytojai prisiminė, o jaunesni sužinojo, kaip buvo skalbiama, lyginama senaisiais prietaisais. Prisimintas ir ilgas lino kelias – lankytojai bruko, šukavo linus, sėdo į ratelį verpti.

Šią vasarą Senųjų amatų ir edukacijų dienos Kleboniškių kaimo buities muziejuje vyks dar keturis kartus: liepos 7 ir 20 bei rugpjūčio 10 ir 24 dienomis.

Iš viso lankytojams bus pristatyta per 50 edukacinių užsiėmimų: dirbtuvės, kalendorinės šventės, parodos, paskaitos, talka.

Renginys „Senųjų amatų ir edukacijų diena Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ yra projekto „Kasdieniniai ir šventiniai darbai bei amatai Kleboniškių kaimo buities muziejuje“ dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Radviliškio rajono savivaldybė.