Paroda „Užgavėnių kaukės“

Nuo 2024 m. vasario 10 dienos Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejuje veikia paroda „Užgavėnių kaukės“.

Užgavėnės – viena linksmiausių metų švenčių. Kokios Užgavėnės be baisiai gražių kaukių! Maskavimasis – persirengimas antgamtinėmis būtybėmis, žvėrimis, gyvuliais, nepažįstamais ar pažįstamais žmonėmis ir kitkuo – viena svarbiausių Užgavėnių apeigų. Užgavėnių kaukės sudaro savotišką ir labai originalią liaudies meno šaką, turinčią senas tradicijas. Parodoje eksponuojamos kaukės iš Kleboniškių kaimo buities skyriaus eksponatų rinkinio. Šių kaukių autoriai: tautodailininkai Saulius Tamulis ir Eugenijus Arbušauskas. Pro Kleboniškių kaimo buities muziejaus gryčių langus ir ekspozicijose į muziejaus lankytojus žvelgia beveik 50 Užgavėnių personažų: mitinės būtybės, žvėrys, gyvuliai, jaunosios ir jaunikiai, moteraitės ir vyrukai, bobulytės ir diedukai, lašininis ir kanapinis, kitos šio ir ano pasaulio būtybės.

Užgavėnių dieną svarbiausia – persirengti kitoms dienoms neįprastais drabužiais, veidą paslėpti po kauke. Kaukes darydavo iš medžio ar jo žievės, seno avikailio ar šiaip kailio, gyvulių kaukolių, vėlesniais laikais – ir iš popieriaus. Užgavėnių kaukių tipažai dažnai būdavo imami iš kasdieninės aplinkos, stipriai išryškinant kurį nors vieną bruožą. Todėl vienos jų buvo su kreivomis nosimis, asimetriškomis akimis, kitos – išsišiepusios, trečios – besijuokiančios arba išreiškiančios pyktį. Kaukės barzda, antakiai, plaukai buvo daromi iš avikailio, arklio ašutų, pakulų. Kaukės vaizduodavo vyrus, moteris, senius, senes, mušeikas, moteris persirengusias vyrais, vyrus – moterimis ir kita. Plačiai buvo paplitusios žvėrių bei gyvulių kaukės – meškų, avinų, ožių, arklių, jaučių, gervių, malpų (beždžionių), kupranugarių, vilkų ir kitų. Naudotos ir antgamtinių būtybių – velnių, raganų, giltinių, laumių ir kitokios kaukės.

Užgavėnių kaukės, kokios jos bebūtų baisios, visos šypsosi!

Paroda „Užgavėnių kaukės“ veiks iki vasario 28 d.

Parodą parengė
Kleboniškių kaimo buities skyriaus vedėja Genovaitė Prascevičienė, muziejininkė Dalia Valiukienė,
direktorės pavaduotoja-vyr. muziejaus rinkinių kuratorė Augustė Labenskytė